Çelik Konstrüksiyon Nedir ?

Kolon, kiriş gibi ana taşıyıcı elemanları çelik olan yapılara çelik konstrüksiyon denir. Çelik konstrüksiyonda yapının yük oranı fazla olmadığından zeminin yükünü azaltır bu da deprem gibi etkilere karşı direnci arttırır. Bu yüzden çelik konstrüksiyon yapı özellikle deprem bölgelerinde yapılır ve önerilir.

   Dayanım gücü çok yüksek olan demir ve çelik malzemelerle inşa edilen evler deprem sırasında esneme özelliği ile daha fazla mukavemet göstererek betonarme bir eve göre daha güvenli ev modeli olarak hayati riski en aza indirgemiştir.

ÇELİK KONSTRÜKSİYON YAPI  NERELERDE  KULLANILMAKTADIR? 

Çelik konstrüksiyon yapılar çoğunlukla çelik fabrika binaları, çelik sanayi yapıları, uçak hangarları, spor tesisleri, çelik konstrüksiyon hangarlar, çelik konstrüksiyon atölyeler, çelik konstrüksiyon depolar gibidir.

Prefabrik ile çelik yapı arasındaki fark nedir? Prefabrik Yapılar ile çelik yapılar arasındaki en belirgin fark yapı iskeletidir. Hafif çelik yapılarda iskeletin tamamı çelik ile örülürken prefabrik yapılarda çelik birleşim elemanları, taşıyıcı kolon ve kirişlerde; statiğin gerektirdiği şekilde kullanılır.

Çelik Konstrüksiyon Yapılar Dayanıklı Mıdır?

Çeliğin dayanıklı bir madde olması hem esnek hem de hafif oluşu çelik konstrüksiyon yapıları sağlam bir hale getirir. Çelik konstrüksiyon yapılar, betonarme yapılara göre neredeyse 10 kat daha hafiftir. Bu durum, çelik yapıların deprem sırasında zorlanmasını azaltır böylece betonarme yapılara kıyasla depreme karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Çelik konstrüksiyon yapıların dayanıklı olmasının bir diğer nedeni ise üretimlerinde galvaniz kaplı çelik kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Öyle ki paslanmayı önleyici etkisi olan galvaniz, yapıyı açık havadaki birçok olumsuz durumdan da koruyabilen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca galvaniz ile kaplanan çelik konstrüksiyon yapılar, yüksek korozyon direnci ile de bilinir.

Ancak çelik konstrüksiyon yapılar, her ne kadar dayanıklı olsalar da piyasada yer alan yetersiz teknikten ve tamamlanmayan kontrollerden dolayı birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle alanında uzman ve işini bilen bir şirket ile çalışmakta fayda var.

Çelik Konstrüksiyon Yapının Avantajları Nelerdir?

Dayanıklı ve Sağlamdır

Ekonomiktir

Hafiftir

Mimari Özgürlük Sunar

Güvenlidir

Zamandan Tasarruf Sağlar

Geri Dönüşüme Elverişlidir

Kolay Taşınılabilir Bir Yapıdadır

BİZİ TAKİP EDİN

DESTEK & ÇÖZÜM HATTI

0544 828 4961

DESTEK & ÇÖZÜM HATTI

0544 828 4961